Ali Demirsoy Sözleri

Ali Demirsoy - Akıllı düşünenler doğruyu bulacaktır....

Akıllı düşünenler doğruyu bulacaktır.
— Ali Demirsoy

facebook-icon whatsapp-icon twitter-icon email-icon

DiğerAli DemirsoySözleri

Aklen kazanılan bilgiler insanı yüceltir; naklen kazanılanlar ise köreltir.

Ali Demirsoy

Ben, Ali Demirsoy olarak 30 ülkeye 600 yıl egemen olmuş Osmanlıda biyoloji alanında belki daha geniş anlamda doğa bilimlerinde yazılmış olan tüm bilimsel kitaplardan daha fazlasını yazmış birisiyim. Hem de çok daha bilimsel, ayrıntılı ve Öztürk'çe bir dille.

Ali Demirsoy

Bir görme özürlünün çeşitli yöntemlerle görmesi sağlanabilir; ancak iki eliyle gözünü ısrarla kapatmayı sürdüren bir kişiyi ya da toplumu körlükten kurtaramazsınız.

Ali Demirsoy

Bu coğrafya batağa saplanıyor. Nerelerde hata yaptık, yapmaya devam ediyoruz? Bizi ne bekliyor? Bu katliamların suçlusu kimlerdir?

Ali Demirsoy

Bu coğrafyanın insanı yok olmamak artık düşünmeye başlamalı.

Ali Demirsoy

Çocukluktan başlayan bir biçimlendirmeyi kolay kolay çeviremeyiz; kural olarak da silemeyiz.

Ali Demirsoy

Değişmez inanç kurallarını ilke kabul eden bir düşünceyle bilim yan yana yürüyemez. Türk toplumu giderek evrim düşüncesinden uzaklaşıyor.

Ali Demirsoy

Dinci takım, yaratıcı olarak Tanrıya kadar gidildiğinde, en azından kendileri açılarından sorunun çözüldüğüne inanıyor; çünkü bu aşamadan sonra mantık ve akıl yürütmenin gerekli olmaması bu kesimi rahatlatıyor.

Ali Demirsoy

Doğaya yabancı olan bir topluluktan evrime katkı beklemek söz konusu olamaz.

Ali Demirsoy

Elinizi vicdanınıza koyun, bu ülkede Fars ya da Arap mimar, sanatkâr tarafından yapılmıştır diye bir sanat eserini gördünüz mü?

Ali Demirsoy

Geçmişimde ülkemin yaşadıklarından zaman zaman şikâyet ederdim. Korkarım ki çocuklarım ve torunlarım bırakın şikâyeti, güvenli ve aydınlık bir çevrede yaşamayı bile çok arayacaklar.

Ali Demirsoy

Gençlerini doğru eğitemeyen ve onların zamanını heba edenler, bulundukları toplumu çıkmaza sürükleyenlerdir.

Ali Demirsoy

Hiçbir ülke ya da toplum durup dururken batağa saplanmaz. Onu hazırlayan nedenler vardır. Zaman içinde anlayanlar toparlanabilir; anlayamayanlar da yok olur gider.

Ali Demirsoy

Küçük yaşta çocuklara din eğitimi verilmesi ve ırkçılık aşılanması gelecekteki sürtüşmelerin temelini oluşturacaktır.

Ali Demirsoy

Kuran yaratılışla ilgili bütün bilgileri Tevrat'tan almıştır. Tevrat da Sümer mitolojisinden esinlenmiştir. Aradaki çelişkiyi halka açıklamadığınız sürece evrim kavramını hiçbir surette yerleştiremezsiniz. Bunu yapamayınca da toplumun değişikliklere uyumunu sağlayamazsınız.

Ali Demirsoy

Neden hocası, papazı, hahamı vs. olmuştur. Aklın önüne set çekerek, insanı sömürebilmek için.

Ali Demirsoy

Tercih sizin: Ya sömürü düzeniyle çatışmayı göz alamayarak anlamadan ot gibi yaşarsınız ya da tehditleri göğüsleyerek bu yaşamı anlayarak derinliğine yaşarsınız.

Ali Demirsoy

Topluma dogmatik düşünceler hâkim oldukça durumun değişmesi zor gözüküyor.

Ali Demirsoy

Tükenmiş bir devri bir kültürü yaşatacağız safsatası ile tekrar eğitim tezgahına koymak aptallık değilse ihanettir.

Ali Demirsoy

Türkiye laik devlet görünümü ile bir şans yakalamıştı; ben o şansın artık geçerli olduğunu söyleyemem. Türkiye makas değiştirdi….

Ali Demirsoy

Yeni yılın sloganı şöyle olmalı: İyilikler dua ve dilemekle hiçbir zaman elde edilemez; doğru uygulamalar ile kazanılır; kötülükler de beddua ve kınamalar ile giderilemez; gerekli önlemler ile bitirilir.

Ali Demirsoy

Akıllı düşünenler doğruyu bulacaktır.

Ali Demirsoy