İhsan Eliaçık Sözleri

İhsan Eliaçık - Anlatmayacaksın; yapacaksın. Çünkü yaptığında zaten anlatıyorsun demektir....

Anlatmayacaksın; yapacaksın. Çünkü yaptığında zaten anlatıyorsun demektir.
— İhsan Eliaçık

facebook-icon whatsapp-icon twitter-icon email-icon

Diğerİhsan EliaçıkSözleri

Benim dinim adalet, hak, vicdan. Buna göre yaşayanlarla aynı dindeniz. Kendinize ne derseniz deyin, kim olursanız olun. Genç evli çifti üç ay kira ödemedi diye sokağa attıran hacı ile cennette olmaktansa, kediye ağlayan ateistle cehennemde yanmaya razıyım.

İhsan Eliaçık

Bir insanın gırtlağını acımasızca kesen 'dindara', bir gazdan boğulacak kediye ağlayan 'dinsiz' kadına bakıyorum... beynimde depremler oluyor.

İhsan Eliaçık

Bir insanın gırtlağını acımasızca kesen dindara bakıyorum.. Bir de gazdan boğulacak kediye ağlayan dinsiz kadına bakıyorum.. Beynimde depremler oluyor.. Bir insanın gırtlağını kesen dindarlarla cennette olacağıma; Kediye ağlayan dinsizle cehennemde yanmaya razıyım.

İhsan Eliaçık

Bizim işimizin 'gönüller fethetmek' değil; 'zihinler açmak' olduğunu hatırlatırım. Malum bu işin bedeli ağır, sabrı zor ve fakat meyvesi tatlıdır.

İhsan Eliaçık

Din adamı mantığı, bir yıldız veya sanatçı mantığı gibidir. Hayatın dışına çıkmayı, insani yönlerini mümkün mertebe insanlara göstermemeyi esas alır. İnsanlara hep etkileyici görünmek ister. Aksi halde gözden düşecektir.

İhsan Eliaçık

Dindar yoksula zikirmatik makinesi... Bakan oğlunun evinden para sayma makinesi... Budur abdestli kapitalizm.

İhsan Eliaçık

Eğer bir din insanları mutsuz ediyorsa, sizi nefrete sürüklüyorsa o Allah'ın dini değildir. Çünkü din insanları mutlu etmek ve birleştirmek için vardır.

İhsan Eliaçık

Kur'an'a, kalpsiz dünyanın kalbi olarak bakın.

İhsan Eliaçık

Kuran'a göre insanlar inananlar ve inanmayanlar diye ikiye ayrılmazlar. İnsanlar zalimler ve mazlumlar diye ikiye ayrılır.

İhsan Eliaçık

Kuran'ı okurken, dışarıda gürül gürül akan hayatın sesini, diri diri toprağa gömülen kız çocuklarının iniltisini, köle feryatlarını, at kişnemelerini, kılıç şakırtılarını duymuyorsanız onu asla okumuş olamazsınız...!

İhsan Eliaçık

Madem devlet 'Dini değerleri' çok önemsiyor, aşağılayana ceza veriyor, o halde faizi yasaklasın, bankaları kapatsın da görelim.

İhsan Eliaçık

Mülk Allah'ındır. Yastık altı da dahil.

İhsan Eliaçık

Namaz dinin direği değil, gereğidir.

İhsan Eliaçık

Peygamberin sofrasına elinde bira ile birisi gelse ne yapardı? Hiç kimseyi kovduğu, git dediği görülmüş müdür? Peygamberin mescidine gelip köşesine işeyen, duvarına balgamını tüküren bile oldu. Hiç birini kovmadı, tartaklatmadı, hele gel konuşalım dedi.

İhsan Eliaçık

Ramazan artık zengin eğlencesine dönüştürülmüştür.

İhsan Eliaçık

Toplum hayatında en büyük erdem, 'Adalet ve Dayanışmadır.'

İhsan Eliaçık

Yeryüzünde kralların, otoritelerin icraatlarını en çok eleştiren kitap Kur'an'dır. Her sayfasında mazlumun çığlığı ve öfkesi vardır.

İhsan Eliaçık

Yoksula yardım edersem hayırsever derler. Niye yoksulluk var bu bollukta dersem? Siyaset yapma aaa hoca diyorlar.

İhsan Eliaçık

Anlatmayacaksın; yapacaksın. Çünkü yaptığında zaten anlatıyorsun demektir.

İhsan Eliaçık