Osho Sözleri

Osho - Anda olmak mucizedir....

Anda olmak mucizedir.
— Osho

facebook-icon whatsapp-icon twitter-icon email-icon

DiğerOshoSözleri

Arzusuz olduğunda farkında olursun,farkında olduğunda arzusuz olursun. Madalyonun iki yüzü var: Biri arzusuzluk diğeri de farkındalık ve bilinç...

Osho

Aşık olduğunda bir çocuk olarak kal; aşkın içinde büyüyerek olgunlaşırsın. Yavaş yavaş aşk bir ilişki değil varlığının bir durumu haline gelir. Sen aşık değilsindir şimdi aşk sensindir.

Osho

Aşıklar birbirinin içinde ölür. Ve ancak birbirinde ölmeye çoktan razı olanlar 'sevgili' olur.

Osho

Asıl sorun insanın kendini nasıl bileceği değil. Asıl sorun nasıl olup da kendini bilemediğindir.

Osho

Aşk bir esinti gibidir. Sadece geldiğini görürsün. Eğer oradaysa oradadır, sonra gider. Ve o gittiğinde gitmiştir. Aşk bir gizemdir, ona hükmedemezsin. Hiçbir nedenle aşka hükmedilmemelidir, aşk yasallaştırılmamalıdır, aşk zorlanmamalıdır.

Osho

Aşk bir gizemdir o varken herşey cennet gibi görünür. O gittiğinde ise her şey bayat ve anlamsız görünür.

Osho

Aşk ikinizin de aynı hızla gelişmenizi, aynı yüksekliklere ulaşmanızı ve Güneş ışığında, rüzgarların önünde, yağmurların altında birlikte dans etmenizi ister. Birlikteliğinizin bir sanat haline dönüşmesi gerekir. Aşk, varoluşun içinde yer alan en harika sanattır.

Osho

Aşk ile ölümü kıyaslıyorum. Çünkü onlar birbirine benzer, hemde çok benzer. Aşk küçük ölümdür. Ölüm ise uçsuz bucaksız bir aşk. Aşk iki küçük birey arasında meydana gelir. Ölüm ise iki evren arasında. Aşk iki bireyi, ölüm ise iki evreni bir yapar.

Osho

Aşk özgürlük verir. Eğer özgürlük ve aşka sahip olursan başka şeye ihtiyacın kalmaz. Elde etmişsindir. Sana yaşam işte bunun için verildi.

Osho

Aşk pazarda satılmaz. Aşkı anlamak için varoluşun ölü olmadığını anlaman gerekir. Varoluş ışık doludur. Aşk onun içinden taşar. Ama bu aşkı deneyimlemek için değerler dünyasıyla aynı frekans aralığında olman gerekir.

Osho

Aşk pazarlık değil, dolup taşmadır. Ve anne, dolup taşmasının sembolüdür...

Osho

Aşk var olan tek mucizedir. O cehennemden cennete giden merdivendir. Aşkı iyi öğrenirsen, herşeyi öğrenmişsindir. Aşkı kaçırırsan, bütün yaşamı kaçırırsın.

Osho

Aşk ve meditasyon birer kanat ve birbirlerini dengeliyorlar. Ve sen bu ikisinin arasında gelişiyorsun, ikisi arasında bütünleşiyorsun.

Osho

AŞK, kendi içindeki gökyüzünün farkına vardığın zaman yaşanır.

Osho

Aşk, seni mütevazi, basit ve masum hale getiren tek deneyimdir...

Osho

Aşka düşme, aşkla yüksel.

Osho

Aşka engel olan herşeyden kurtulmayı öğren. Aşk varlığının derinliklerinde akıyor. Ama üzerinde kaldırılması gereken bir sürü taş toprak var.

Osho

Aşkın içinde olduğun an, dil eksik kalır, bir söyleyemez, sadece sessizlik.

Osho

Aşkını arındır ve o dua haline gelecektir. Zekanı arındır ve o bilgeliğin haline gelecektir. Kendini tamamen arındır ve sen bütünle bir hale geleceksin.

Osho

Asla beni takip etme... Çünkü ben kendim kaybolmuşum.

Osho

Ayrılık kaçınılmaz bir söndür, kimse istemez ama gereklidir. Çünkü hayat olduğu gibidir; olması gerektiği gibi değil!

Osho

Basit olan ego için cazip değildir, basit olan egonun ölümü demektir.

Osho

Başkaları 'atlamadan önce iki kere düşün!' der. ben şöyle diyorum: önce atla, sonra istediğin kadar düşünürsün!

Osho

Bedenini sevmediğin sürece ve bedenini anlamadan, ruhsal büyüme mümkün değildir. Beden ruhun tapınağıdır.

Osho

Ben sana cahillik öğretiyorum. Ve ben sana bir çocuk gibi ol derken her zaman öğrenmeye devam et, hiçbir zaman bilgili olma demek istiyorum. Bilgi ölü bir şeydir, öğrenme canlı bir süreçtir.

Osho

Ben: 'tanrı yok' dediğimde, diyorum ki: 'tanrı gibi bir kişi yoktur. Tüm kişilikler, insan tasarımıdır.' Ben tüm kişilikleri ortadan kaldırmanı ve tanrıyı özgür bırakmanı istiyorum. Onun üzerine yüklediğin kişilik esaretlerinden; onu özgür bırak.

Osho

Beni fikirlerine göre yorumlayamazsın. Sana çok fazla dert olurum.

Osho

Benim çağrım; Dünya'daki tüm deli insanlaradır. Ben; deli bir adamın aydınlanma kılavuzuyum.

Osho

Benim işim bu; yaşamını üzüntülü bir hikayeden, bir kutlamaya dönüştürmek.

Osho

Benim mesajım mesaj olmadığımdır.

Osho

Benim sözlerimde Tanrısallık arayanlara söyleyeceğim tek şey; sözlerim bir şakadan ibarettir. Yaşama neşe katmak için buradayım.

Osho

Bildiğini düşündüğün gün ölümün gerçekleşir çünkü şimdi artık merak, neşe ve sürpriz olmayacaktır. Şimdi ölü bir hayatı yaşayacaksın.

Osho

Bildiğini sanmaktansa, bilinçli olarak cahil kalmak daha iyidir.

Osho

Bilinçlilikten kaynaklanan eylem ahlaklıdır, bilinçsizlikten kaynaklanan eylem ise ahlaksızdır. Yapılan eylem aynı olsa bile.

Osho

Bilinçsiz bir kişinin elinde iyi bir niyet bile zehre dönüşür.

Osho

Bir adama aziz dersen, bir günahkar yaratmış olursun. Artık bir yerlerde, bir başkasını kınamak zorundasın, çünkü günahkar olmadan aziz var olamaz.

Osho

Bir başkasını derin aşkla sevmeyen, yoğun tutku hissetmeyen, zevkin doruklarına çıkmayan, bunları hiç tanımayan kişi kendini de tanıyamaz, çünkü kendi yansımasını görecek bir aynası yoktur.

Osho

Bir çocuk doğduğu anda, bir anne doğmuş olur.

Osho

Bir gülün güzelliğini bilen bir el, Hiroşima'ya bomba atamaz. Sevginin güzelliğini bilen bir el, ölümle dolu bir silaha sarılamaz.

Osho

Bir ilişki içinde yaşamak ve hala bağımsız olmak; işte cesaret budur.

Osho

Bir kadına aşık olduğunda o özgürdü. Sen özgürlüğe aşık oldun. Onu eve götürdüğünde tüm özgür olma olasılığını yok edersin.

Osho

Bir kadına aşık oluyorsun ya da kadın sana aşık oluyor. Bunu harika bir şey olarak görüyorsun. Bunun hiçbir tarafı harika değil. Bu tamamen içgüdüsel bir çekim. Hormonların karşı hormonlarla çekim yaşaması. Sen doğanın elinde sadece birer oyuncaksın.

Osho

Bir kez yaşamı ve ölümü bildiğinde, her ikisini de aşarsın. tanık, ne ölümdür ne de yaşam. tanık hiç bir zaman doğmadı, hiç bir zaman ölmez: sadece beden, mekanizma ölür. sen üçüncü unsur haline gelirsin.

Osho

Bir kişi bilinçlendiği anda yalnız olur. Bilinciniz ve farkındalığınız ne kadar artarsa o kadar yalnızsınız.

Osho

Bir şeyi anlamak zorundasın; aydınlanmak acıdan kaçmak değil, acıyı anlamaktır, ıstırabını anlamaktır, mutsuzluğunu anlamaktır; üstünü örtmek, bir şeyin yerini tutmak değildir.

Osho

Bir şeyi büyütmemek istediğinde, onu sadece kendine sakla ve o kendiliğinden ölür. Aynen ihmal edilmiş, sulanmamış bir bitki gibi o, durmadan solar ve ölür. Öyleyse ne zaman gözüne sahte bir şey çarparsa, sadece onu bir kenara koy.

Osho

Biraz aptallık hayattan zevk almak için. Biraz da bilgelik, hataları önlemek için. Bu kadarı yeterli.

Osho

Birini sevdiğin zaman, başkalarının sevgi hakkında söylediklerine aldırma, çünkü bu engel teşkil edecektir.

Osho

Birisi senden daha güzeldir, bu incitir; birisi senden daha zengindir, bu incitir; birisi senden daha bilgilidir, bu incitir. Seni incitmek için milyonlarca şey vardır, fakat sen bilmezsin ki seni inciten o şeyler değildir, seni inciten şey, egondur! Onlar seni egon yüzünden incitirler!

Osho

Anda olmak mucizedir.

Osho